Pulupalsta Articles Pulupalsta Recent Articles http://palsta.pulu.org Tue, 18 Jun 2019 06:36:36 UTC Tue, 18 Jun 2019 06:36:36 UTC Korpitsa (#81) ../81-korpitsa 81 Mon, 17 Jun 2019 19:14:26 UTC Tutkimusmatkat (suunnitteilla) (#80)

Tekstin tarkoitus on hahmotella ja suunnitella allekirjoittaneen tulevia tutkimusmatkoja. Jo toteutuneista matkoista on olemassa oma artikkeli.

../80-tutkimusmatkat-suunnitteilla 80 Mon, 17 Jun 2019 16:21:04 UTC
Tour de Lappi I (#78)

Kolmen kaveruksen Lapin road trip 2003 on klassikko, joka kuuluu historiankirjoihin - vaikka sitten kuusitoista vuotta myöhemmin.

../78-tour-de-lappi-i 78 Thu, 13 Jun 2019 19:07:58 UTC
Sijoitussalkku (julkinen) (#76)

Allekirjoittaneen henkilökohtaisen sijoitussalkun julkinen osuus avattuna. Kirjoitus sisältää yhden sijoitussuosituksen.

../76-sijoitussalkku-julkinen 76 Sun, 09 Jun 2019 20:41:29 UTC
Varustelista (#74)

Allekirjoittaneen henkilökohtainen varustelista tekstinä ja kuvina.

../74-varustelista 74 Sun, 02 Jun 2019 15:37:22 UTC
Nollahiilinen elämä (#73) ../73-nollahiilinen-elC3A4mC3A4 73 Sun, 19 May 2019 17:53:51 UTC Guestbook / Vieraskirja (#71) ../71-guestbook-vieraskirja 71 Sat, 04 May 2019 22:28:00 UTC Israel, Jordania, Palestiina (#70)

Kävimme Justuksen ja Kimmon kanssa Lähi-idässä tutustumassa Israeliin, Jordaniaan ja Palestiinaan. Tarkoituksena oli samalla yrittää ymmärtää Pyhän maan ongelmavyyhtiä.

../70-israel-jordania-palestiina 70 Sat, 23 Mar 2019 23:20:00 UTC
Muovipillejä ja kauramaitoa (#69)

Mikä on olennaista ilmaston lämpenemisessä? Olemmeko tuhon oma?

../69-muovipillejC3A4-ja-kauramaitoa 69 Wed, 16 Jan 2019 17:33:00 UTC
Xi'an (Kiina) (#68)

Kävimme pikavisiitillä Xi'anissa Keski-Kiinassa Hengan ja muutaman muun tuttavan kanssa. Yli 12 miljoonan ihmisen kaupungissa on useampi maailmanluokan kohde.

../68-xian-kiina 68 Sun, 07 Oct 2018 16:46:18 UTC